M. Sc. Marija Končar
Izvor PITAJTE DEFEKTOLOGA
pitajtedefektologa/razvojfinemotorike
Razvoj fine motorike
U člancima i istraživanjima stručnjaci često naglašavaju važnost razvoja fine motorike, a mnogi od njih nju navode kao ključni aspekt spremnosti za školu. Deca sa jako razvijenom finom motorikom pokazuju bolje rezultate na testovima iz matematike i pri čitanju (Luo, Jose, Huntsinger, & Pigott, 2007; Son & Meisels, 2006).
Kako se definiše fina motorika?
Fina motorika je skup pokreta kostiju, zgloboca i mišića šake i prstiju koji su koordinisani i cilj im je izvođenje malih, precizinih (finih) pokreta. Fina motorika i koordinacija oko-ruka su međusobno povezane i zavise jedna od druge. Uvek pri stimulaciji fine motorike stimulišemo i razvoj koordinacije oko-ruka, i obratno.
Sama fina motorika je potrebna za obavljanje različitih aktvnosti od najranijeg uzrasta, odnosno od rođenja deteta. Dete kada se rodi kada mu pritisnemo našim prstom dlan, ono će refleksno skupiti šaku i stisnuti naš prst. Kako dete raste, refleks nestaje i dete voljno može otvoriti i zatvoriti šaku.
Tokom odrastanja ukoliko dete ima dobro razvijenu finu motoriku ono će biti spretno i sposobno da obavlja praktične aktivnosti koje su mu potrebne svakog dana, poput: koršćenja pribora za jelo, otkopčavanje/zakopčavanje dugmadi, vezivanje pertli,…. A istovremeno sa razvojem svesti brige o sebi (socio-emocionalnog razvoja) dete se priprema i za školu i korz finu motoriku uči da pravilno drži olovku, uči da koristi makaze,… Fina motorika i grafomotorika su usko povezane. Više o razvoju grafomotorike možete pročitati na sledećem linku
U tabeli ispod šta je okvirno očekuje na kom uzrastu da dete savlada:
Uzrast
Aktivnost
Do 12 meseci
– uzima rukom kašiku i staviti je u posudu
– vadi iz zatvorene kutije predmete
– vadi predmete različitih dimenzija i stavlja ih u jednu posudu
– uzima sitne predmete i stavlja ih u posudu
12 – 24 meseci
– koristi kašiku za prenošenje iz jedne posude u drugu
– skuplja predmete (oblike) i ubacuje ih kroz otvor
– skuplja žetone i ubacuje ih u vertikalni otvor
– otvara različite posude u potrazi za predmetom koji predstavlja nagradu
– pritiska dugme bez pomoći
– uzima bojicu i pravi nekoliko poteza na papiru
– izvlači predmete iz posude povlačeći uzicu
24 – 36 meseci
– prati iscrtani put prstom
– gužva komade papira i baca ih u korpu
– kotrlja predmet po nacrrtanoj traci (liniji)
– kači štipaljke na obod činije
3 – 4 godine
– uvodne radnje za upotrebu makaza
– cepa komad papira po nacrtanoj liniji
– seče makazama papir na trake
4 – 5 godina
– združivanje matice i šarafova različitih veličina
– precizno savija listove papira i seče ih prema slici
5 – 6 godina
– stavlja čiode u boji na mesta sa odgovarajućom bojom
– drži olovku pravilno
Svuda oko nas je materijal kojim možemo da stimulišemo razvoj fine motorike deteta. Kuvajte zajedno, pustite dete da proba da koristi kašiku samo iako će to značiti dodatni nered, prebacivanje predmeta i hrane iz kuhinje (nekuvanih makarona, kestena, lešnika, oraha,…) iz jedne posude u drugu ne znači da se dete igra hranom. Pogledajte oko sebe i primetićete puno zabavnih aktivnosti pomoću kojih će dete moći da razvija prstiće, a da ne kupujete dodatne igračke. I uvek primenjujte učenje kroz igru jer je kroz igru najlepše i najlakše.
LITERATURA:
EDUKATIVNI PRIRUČNIK ZA RAD SA DJECOM I ODRASLIMA
LUO Z, JOSE PE, HUNTSINGER CS, PIGOTT TD. FINE MOTOR SKILLS AND MATHEMATICS ACHIEVEMENT IN EAST ASIAN AMERICAN AND EUROPEAN AMERICAN KINDERGARTNERS AND FIRST GRADERS. BRITISH JOURNAL OF DEVELOPMENTAL PSYCHOLOGY. 2007; 25:595–614.
SON SH, MEISELS SJ. THE RELATIONSHIP OF YOUNG CHILDREN’S MOTOR SKILLS TO LATER READING AND MATH ACHIEVEMENT. MERRILL-PALMER QUARTERLY. 2006; 52:755–778.
M. Sc. Marija Končar
Izvor PITAJTE DEFEKTOLOGA
pitajtedefektologa/razvojfinemotorike